środa, 28 sierpnia 2013

Gry z wykorzystywaniem kart obrazkowych

Hi :)
Przepraszam że tak długo nie było żadnego nowego wpisu, ale niestety czas mi na to nie pozwolił, z racji tego że już niebawem zaczyna się nowy rok szkolny z czego bardzo się cieszę gdyż zaczynam nową pracę w przedszkolu, kocham pracę z małymi dziećmi, są tak ciekawe odkrywania świata :)
  Dzisiaj postanowiłem napisać post o wykorzystywaniu kart obrazkowych do gier z dziećmi.


1) "Co to za karta?"
Wytnij mały kwadrat na środku białej kartki formatu A4. Zasłaniaj kartką karty obrazkowe, tak aby uczniowie widzieli tylko fragment obrazka w wyciętym otworze. Poproś dzieci, by odgadły, co przedstawiają karty.

2) "Jaka kolejność ?"
Poproś tylu uczniów na środek klasy, ile jest kart obrazkowych potrzebnych na danej lekcji. Daj każdemu uczniowi jedną kartę obrazkową. Podawaj wyrazy zilustrowane na kartach w dowolnej kolejności. Uczniowie ustawiają się w rzędzie w kolejności, w której padają słowa.

3) "Echo"
Najpierw upewnij się, że dzieci wiedzą, co to jest zjawisko echa. Pokazuj dzieciom karty obrazkowe i wypowiadaj odpowiednie słowa. Poproś uczniów, by powtarzali za Tobą słowa kilkukrotnie i coraz ciszej, jak echo.

4) "Zgadnij i zabierz"
Podnoś karty obrazkowe. Uczeń, który pierwszy poda słowo przedstawione na danej karcie obrazkowej, może ją zatrzymać. Zwycięża ten, kto zdobędzie najwięcej kart.

5) "Zgadnij nazwę"
Podziel klasę na dwie drużyny. Poproś po jednej osobie z każdej drużyny, by wyszła na środek klasy i odwróciła się do Ciebie tyłem. Podnieś kartę obrazkową, policz to trzech i powiedz: "Turn around". Uczeń, który pierwszy odwróci się i poda odpowiednie słowo, zdobywa punkt dla swojej drużyny. Powtórz  z kolejnymi uczniami.

6) "Czego brakuje?"
Połóż kilka kart obrazkowych na podłodze lub stole obrazkami do góry. Daj uczniom kilka minut, by zapamiętali ich ułożenie. Następnie poproś uczniów by zamknęli uczy, i usuń jedną kartę. Uczniowie odgadują, której karty brakuje.

7) "Na farmie"
Poproś kilkoro dzieci na środek klasy, rozdaj im karty obrazkowe ze zwierzętami i poproś, by naśladowały odgłosy i zachowanie tych zwierząt (Trzeba być przygotowanym na dużo hałasu). Zadaniem pozostałych dzieci jest odgadnięcie, jakie zwierzęta naśladują koledzy/koleżanki. Poszczególne dzieci odgadują, jakie zwierzęta naśladują koledzy/koleżanki. Uczeń, który pierwszy prawidłowo poda wszystkie nazwy, wygrywa.



W następnym poście napiszę o pomysłach na zabawy ruchowe metodą TPR.


See you next time !
M.

środa, 7 sierpnia 2013

Gry i zabawy w nauczaniu j.angielskiego w przedszkolu

Hi!
Było o nauczaniu j.angielskiego w przedszkolu, przyszła pora na gry i zabawy do nauki języka angielskiego :)



Zacznijmy może od wprowadzania nowego słownictwa w grupie.
zastosowanie kart obrazkowych (flashcards)
Nauczyciel umieszcza karty w takim miejscu, żeby były widoczne dla wszystkich, np. na tablicy (za pomocą magnesów lub blue-tac’a) lub na podłodze (jeśli dzieci siedzą w kręgu). Następnie wskazuje wybraną kartę i nazywa ilustrację, która się na niej znajduje.
ilustrowanie słów gestami, mimiką i czynnościami
Nauczyciel wydaje komendę Run! i biegnie. Następnie mówi: Stop! i zatrzymuje się. To samo ćwiczenie przeprowadza razem z dziećmi pokazując czynności, jakie mają wykonać. Gdy dojdzie do wniosku, że uczniowie dostatecznie zrozumieli związek między danym słowem a czynnością, może ograniczyć się tylko do wydawania poleceń.
wykorzystanie ilustracji w podręczniku, na planszach obrazkowych lub plakatach
Słuchając opowiadania, dzieci patrzą na ilustracje. Wcześniejsza rozmowa w języku ojczystym na temat zilustrowanych wydarzeń pozwoli uczniom pełniej zrozumieć zwroty i wyrażenia pojawiające się w opowiadaniu.


Utrwalanie słownictwa 
głuchy telefon (Chinese whispers)

Dzieci siadają w kręgu. Nauczyciel lub jeden z uczniów szepcze wybrane przez siebie słowo lub wyrażenie osobie siedzącej obok. Ta, również szeptem, przekazuje je dalej. Ostatnia osoba wypowiada usłyszane przez siebie hasło.
zgadywanka (Hide the flashcards)
Spośród kilku kart obrazkowych, z którymi dzieci uprzednio się zapoznały, nauczyciel chowa jedną za plecy. Dzieci muszą odgadnąć, która karta została schowana, podając odpowiednie słowo. Potem nauczyciel chowa następne, aż dojdzie do wniosku, że dzieci wystarczająco dobrze opanowały wybrane słowa.
kółko i krzyżyk (Noughts and crosses)
Nauczyciel rysuje na tablicy planszę do gry w kółko i krzyżyk. Plansza składa się z dziewięciu pól (po trzy w każdym rzędzie). Nauczyciel pokazuje dzieciom dziewięć kart obrazkowych ilustrujących słownictwo wcześniej poznane. Dzieci wspólnie przypominają sobie słowa związane z kartami. Następnie nauczyciel umieszcza w każdym polu planszy jedną kartę, obrazkiem do tablicy. Każde pole ma przyporządkowaną cyfrę 1-9. Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy: You are noughts./You are crosses. Pierwsza grupa wybiera pole, podając odpowiednią liczbę. Nauczyciel odwraca kartę na wskazanym polu i pyta: What’s this? Jeśli dzieci udzielą poprawnej odpowiedzi, stawiają na danym polu swój znak: krzyżyk lub kółko.
Memory
Dzieci grają w tę grę w grupach 3-4 osobowych. Liczbę rozkładanych kart (mogą to być karty gotowe lub skopiowane przez nauczyciela i wycięte przez dzieci) zależy od poziomu znajomości języka graczy. Karty są ułożone obrazkami w dół. Zadaniem grających jest odnaleźć pary obrazków. Mogą to być rymujące się słowa, słowa o znaczeniu podobnym lub przeciwnym, przedmioty uzupełniające się, itd. Dzieci odkrywają kolejno po dwie karty. Jeśli odkryte karty nie stanowią pary, należy je z powrotem odwrócić i pozostawić na miejscu. Jeśli stanowią parę, gracz je zabiera, mówiąc głośno, co przedstawiają. Wygrywa ten, kto zbierze najwięcej par.
Piotruś
Gra ta, podobnie jak Memory, też polega na gromadzeniu kart parami. Zasadę łączenia kart w pary również można dostosować do konkretnych elementów językowych. Ciekawym rozwiązaniem jest odwrócenie reguł dotyczących zwycięstwa: wygrywa ten, kto zostanie z kartą w ręku.


Zabawy ruchowe
Say Hello with your hand (foot, nose)!
Gra utrwalająca słownictwo dotyczące części ciała Nauczyciel wydaje kolejno polecenia. Dzieci witają się w różny sposób. Podają sobie ręce, dotykają się stopami, łokciami lub nosami. Mówią przy tym: Hello head! Hello foot! itd.
Now you are cars! Drive!
Gra utrwalająca wybrane czasowniki oraz tryb rozkazujący. Nauczyciel wydaje polecenia, aby dzieci wcielały się w zwierzęta i przedmioty, oraz wykonywały różne czynności. (Planes - Fly!, Balls - Bounce! Singers - sing!, Babies - Cry!) itd.
It’s stormy! Hide!
Gra sprawdzająca zrozumienie przez dzieci określeń pogody Dzieci ustawiają się wokół nauczyciela, tak by dobrze widziały, co za chwilę będzie robił. Nauczyciel mówi o pogodzie jednocześnie pokazując, jak można gestami i ruchami ją opisać.
- It’s cold - mówi kuląc się z zimna.
- It’s hot - mówi wachlując się ręką.
- It’s rainy - mówi udając, że trzyma parasolkę.
- It’s windy - mówi chwiejąc się i osłaniając od wiatru.
- It’s sunny - mówi zasłaniając oczy dłońmi przed słońcem.
- It’s stormy! Hide! - mówi kucając i zakrywając rękami głowę.
W innej wersji zabawy zamiast Hide! możemy krzyknąć Run away! Wówczas dzieci słysząc to polecenie powinny uciec pod ścianę.
A wardrobe flies!
Gra ruchowa sprawdzająca rozumienie wybranych słów. Sprawdzamy, czy dzieci znają następujące słowa oznaczające latające zwierzęta lub przedmioty: bird, plane, bee, parrot, helicopter, rocket, balloon, kite. Jednocześnie pytamy o to, czy mogą wymienić inne zwierzęta lub przedmioty, które nie latają, jak np. car, train, hamburger, doll, table, itd. Następnie prosimy dzieci by udawały, że latają, gdy słyszą zdanie A plane flies lub A bee flies i zatrzymywały się, gdy słyszą A doll flies lub A train flies.

Zabawy ćwiczące spostrzegawczość i umiejętność kojarzenia
Green tickets, please!

Gra ćwicząca spostrzegawczość dzieci, znajomość nazw kolorów i umiejętność liczenia do 6. Przed zajęciami ustawiamy rzędy krzesełek, na każdym umieszczając kartkę z kolejną cyfrą od 1 do 6. W jednym rzędzie kartki są zielone, w drugim czerwone, w trzecim żółte, a w czwartym niebieskie.Rozdajemy dzieciom bileciki w czterech różnych kolorach (tych samych, co karteczki na krzesłach) z odpowiednią ilością kropek - od 1 do 6. Gdy dzieci wejdą do sali mówimy na przykład: Yellow tickets please! Wówczas wszystkie dzieci mające żółte bilety podchodzą do rzędu z żółtymi karteczkami i znajdują swoje miejsca po przeliczeniu kropek na bilecie. Przed zajęciem miejsca mówią np. I’ve got number 5.
A car and a star
Gra ćwicząca rozpoznawanie rymujących się słów. Przygotowujemy karty przedstawiające przedmioty, których nazwy się rymują. Oto propozycja zestawu 26 kart: dog - frog, car - star, cat - hat, chair - bear, carrot - parrot, spoon - moon, head - bed, pen - hen, king - swing, cake - snake, duck - truck, lamp - stamp, flower – tower. Pokazując dzieciom kolejne karty sprawdzamy czy znają nazwy przedmiotów, które się na nich znajdują. Zwracamy uwagę na to, że każde słowo ma swoją „rymującą się parę“. Rozdajemy karty dzieciom. Pytamy wybrane dzieci: What have you got? oczekując odpowiedzi np: I’ve got a king. Gdy przećwiczymy już wszystkie słowa, poprośmy dzieci, by poszukały swojej pary. Gdy ją znajdą, niech podejdą do nauczyciela i powiedzą np.: I’ve got a spoon and I’ve got a moon.

Zabawy plastyczne i konstrukcyjne
Zabawa farbą
Dzieci moczą palce w farbie, którą wcześniej nauczyciel umieszcza na kawałku tektury, po czym robią odciski na kartce papieru. Odcisk może być jeden lub więcej. Wokół odcisku/ów uczniowie rysują linię, tak by całość przypominała jakieś zwierzę. Po wykonaniu prac, dzieci pokazują swoje zwierzątka, pytając: What’s this? Reszta zgaduje. An elephant? A pig? Yes./No.
Zabawa plasteliną
Let’s make a zoo. Dzieci otrzymują od nauczyciela polecenie ulepienia określonych zwierząt: Make a giraffe, make an elephant, etc. Po wykonaniu prac, na hasło nauczyciela: Let’s make a zoo, dzieci kompletują ZOO, umieszczając zwierzęta w klatkach. Klatki mogą być wykonane z książek, pudełek, klocków, itp. Nauczyciel: There’s an elephant in the zoo. (Dziecko, które wykonało słonia, umieszcza go w ZOO). There are monkeys in the ZOO. (Dzieci, które wykonały małpy, umieszczają je w ZOO).
Zabawa klockami
Let’s build a house. Nauczyciel dzieli dzieci na grupy. Każda grupa otrzymuje zestaw klocków oraz zadanie do wykonania. Nauczyciel: Build a big house. / Build a little house. / Build a big ship. / Build a little ship. / etc. Zabawę tę można przeprowadzić także w celu utrwalenia kolorów. Każda grupa dostaje zestaw klocków z przewagą danego koloru. Następnie nauczyciel objaśnia zadanie: Build a blue house. / Build a red ship. / etc. Po wykonaniu zadania, dzieci mogą przedstawić swoje prace: It’s a ship. A big ship. /It’s a ship. It’s little./ It’s a blue house.
Zabawa pamięciowa na bazie powyższego ćwiczenia:
Nauczyciel stawia zebrane prace w rzędzie. Jedno dziecko (ochotnik) opuszcza salę, bądź odwraca się plecami do nauczyciela. W tym czasie jedna praca zostaje schowana. Nauczyciel pyta: What’s missing? Dziecko udziela odpowiedzi.
Zabawa rozsypanką
Dzieci otrzymują koperty, w których znajdują się części układanki. Zadanie polega na ułożeniu rozsypanki i określeniu, co się na niej znajduje.


Zabawy przy muzyce
Fingers - Dance!

Przy akompaniamencie muzyki dzieci poruszają palcami, rękami, nogami, głową itd.
Stop! Show!
Nauczyciel włącza dowolną (odpowiednią dla dzieci) muzykę. Dzieci biegają po Sali, podskakują, tańczą. W pewnym momencie nauczyciel wyłącza muzykę, mówiąc Stop! Show! I pokazuje uczniom kartę obrazkową. Dzieci ilustrują wskazany obrazek za pomocą gestów lub odgłosów.

See you next time ! ;)






poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Colours

Dzisiaj postanowiłem że będzie mniej teorii a więcej praktyki :)
Jak się domyślacie będzie kolorowo :)
Moje pomysły można wykorzystać w przedszkolu na zajęciach z j.angielskiego czy w Szkole Podstawowej.
Na zajęciach wykorzystuję następującą piosenkę "Color Song"


Historyjka "I'm Red"

Historyjka ta fajnie sprawdza się przy wprowadzaniu kolorów, dzieci chętnie wypowiadają się na temat ilustracji. Historyjka pochodzi z podręcznika New Yippee Red wydawnictwa MM publications.






Zabawa "Funny Faces" - polega na utrwaleniu kolorów ale także można ją wykorzystać także jak wprowadzamy słownictwo związane z uczuciami.
Do ćwiczenia potrzebujemy karty przedstawiające twarze ludzi którzy wyrażają emocję (twarz szczęśliwa, smutna, zła, zawstydzona, zamyślona, obrażona, przestraszona, skwaszona - uczucie wstrętu itp.)
Każda z tych twarzy jest pomalowana na jeden  z wprowadzanych kolorów. Nauczyciel pokazuje karty, modelując dane słowo np.: red, a dzieci je powtarzają, tyle że z uczuciem widniejącym na twarzy planszy np,:płacząc.
Dzieci przepadają za tą grą, często ją wykorzystuję na powtórki. 








Można też wykorzystać  multum  kart pracy związane z kolorami.











See you next time !




wtorek, 30 lipca 2013

I can ride a bike/ I can't fly - gra planszowa

Gra polegająca na utrwaleniu lub wprowadzeniu struktur I can ... / I can't ...
Dzieci mogą grać parami lub w grupach 3-4 osobowych. Każde dziecko musi mieć swój pionek. Rozdajemy wszystkim grupom po jednej kostce do gry i planszę gry (załącznik). Grę rozpoczyna to dziecko, które wyrzuci 6 lub 1. Gracze kolejno rzucają kostką i poruszają się po planszy za pomocą pionka.

Krótkie zasady gry:
Jeśli pionek stanie na zielonym polu, gracz cofa się o jedno miejsce.
Jeśli pionek stanie na żółtym polu, gracz posuwa się o jedno pole do przodu.
Jeśli pionek stanie na białym polu, gracz przekazuje kostkę następnej osobie.
Jeśli pionek stanie na polu z rysunkiem, grac układa odpowiednie zdanie - jeśli rysunek jest nieprzekreślony, jest to twierdzenie (np. I can play tennis.), jeśli zaś rysunek jest przekreślony, jest to przeczenie (np. I can't ride a bike.)

Dziecko, które udzieli poprawnej odpowiedzi, rzuca kostką następny raz. Jeśli nie odpowie poprawnie, musi cofnąć się o dwa pola. Wygrywa gracz, który pierwszy dojdzie do mety.


Nauczanie języka - Gramatyka

Postanowiłem dzisiaj napisać jak dobrze uczyć gramatyki w Szkole Podstawowej, bardzo ciekawe pomysły znalazłem w e-book'u "najlepszy w praktyce" są tam bardzo ciekawe pomysły na gry i zabawy z uczniami, napiszę kilka bardzo fajnych i sprawdzonych  pomysłów .

Jak wiemy nawet częściowo dzieci w klasach 1-3 uczą się podstawowych struktur gramatycznych, dlatego warto wykorzystywać różnego rodzaju gier  np. jeżeli wprowadzamy czasownik "can" jest to przeważnie 2 klasa możemy wykorzystać grę "Drzewo umiejętności"
Dzieci  wycinają listki z papieru na których  piszą, co potrafią robić np. I can jump. Uczniowie wycinają także kamienie na których piszą, czego nie potrafią robić np. I can't sing.
Dzieci w grupie lub w parach (zależy to od nauczyciela) rysują drzew, na gałęziach naklejają liście, a na ziemi naklejają kamienie.  Na koniec pracy można powiesić prace uczniów w klasie.

   Następną gra ale tym razem dla dzieci klas 4-6 . Zabawa  jest bardzo fajna, jeszcze jej nie wykorzystywałem na moich zajęciach ale mam nadzieję że uda mi się to zrobić w nowym roku szkolnym.
Gra nosi tytuł "Co jest w kopercie" Ćwiczenie polega na doskonaleniu odmiany czasownika to be. Na wyciętych kartonikach piszę  odpowiednie wyrazy np. I, he, am, is, John, Polish, sitting itp. Przygotowuję komplety dla każdego ucznia w osobnych kopertach  i jeden zestaw dodatkowy. Zabawa polega na układaniu np. zdania twierdzącego z wyrazem John, dowolnego pytania, jak największej liczby zdań z otrzymanych wyrazów, lub zdania jak najdłuższego.
Metoda ta najlepiej nadaję się dla uczniów, którym nauka j.angielskiego sprawdza trudności.

Moim zdaniem są to dwa najlepsze pomysły na  zabawy utrwalające  gramatykę :)




niedziela, 28 lipca 2013

Piosenki, które można wykorzystywać na zajęciach :)

Hi !
Ostatnio znalazłem bardzo fajne piosenki na lekcje języka angielskiego.
Jedna piosenka jest na powitanie a druga na pożegnanie.
Piosenki świetnie nadadzą się do pracy z przedszkolakami i dla klas 1 Szkoły Podstawowej.

Zacznijmy może od piosenki na powitanie:
"Hello, hello, hello to you (3x) Hello to You ! "
Jest to cały tekst piosenki, cały czas się śpiewa ten sam wers. Piosenka bardzo fajna, melodyjna. Przy piosence możemy wykonywać takie same ruchy jak na filmiku - świetna zabawa ruchowa :))

http://www.youtube.com/watch?v=MEDV7zB1kV0


Piosenka na pożegnanie:
"Goodbye, goodbye, goodbye to you" Goodbye to you"

http://www.youtube.com/watch?v=oAtib7nwGzE


Jeszcze jedna fajna piosenka "I love English" której także można łatwo nauczyć maluchy ale nadaję się także dla starszych klas.

"English her, english there. English, english everwhere.
I love English, I love English. English everwhere."

http://www.youtube.com/watch?v=BNqJASMzEdw









piątek, 26 lipca 2013

O nauczaniu j.angielskiego w przedszkolu :)

Dzisiaj o nauczaniu słów kilka :)
Jak wiemy nauczanie jeżyka angielskiego w przedszkolu staje się coraz popularne. Dzieci w tym wieku, uczą się jezyka szybciej osiągają płynność w mówieniu i mają lepszą wymowę.


Podstawową formą nauki języka angielskiego dla grup przedszkolnych jest zabawa.
      Jedną z podstawowych metod nauczania dzieci w wieku przedszkolnym jest TPR (Total Physical Response), czyli metoda reagowania całym ciałem.
      Następną z ważnych metod nauczania jest także metoda Dramy. Uczniowie znaczniej chętniej mówią w języku obcym, gdy mogą  wcielić się w rolę bohaterów.




Ważnymi materiałami do pracy z dziećmi mogą okazać się karty obrazkowe tzw. flashcards , kukiełki/pacynki, maski, plakaty, ilustracje z bajek.


   Dla dzieci lekcja powinna mieć jasny przebieg i zawierać stałe elementy jak powitanie i pożegnanie. Jednym z najważniejszych elementów  nauce języka obcego jest ciągłe powtarzanie i cykliczne powracanie do wcześniejszego materiału.

Na zajęciach powinniśmy używać jak najwięcej języka angielskiego, zwroty którymi kierujemy się do dzieci powinny być jak najprostsze.


Jedną z form pracy mogą być:
- praca z całą grupą
- praca w drużynach
- praca w grupach
- praca w parach
- praca indywidualna

Obszary tematyczno - leksykalne 
kolory
liczby 1-10
członkowie rodziny
zabawki
zwierzęta
przybory szkolne
wyposażenie sali
części ciała
nazwy ubrań
artykuły żywnościowe
pomieszczenia w domu
sprzęt domowy
codzienne czynności
pogoda
środki transportu
zawody
uroczystości i święta (elementy kultury anglojęzycznej)
świat magi i bajek
   

czwartek, 25 lipca 2013

Praca z plakatami

Jak wiemy plakaty w nauczaniu języka angielskiego odbywają bardzo ważną rolę. Pomaga to dzieciom skoncentrować uwagę co ułatwia utrwalanie i powtarzanie poznanego słownictwa czy struktur językowych.


Podam kilka ciekawych zabaw z wykorzystwaniem plakatów.
1.Zadawanie pytań
Wskazujemy osoby, kolory, rzeczy itp. Które są na plakacie i zadajemy pytania What's this ? What colour is it ? Can you see? It's a ...

2.Prawda czy fałsz ?
Wskazujemy przedmioty pokazane na plakacie i układamy fałszywe bądź prawdziwe zdania na temat obrazka pokazanego na plakacie,
np. It's a lion ? It's a elephant ?

3.Śpiewanie
Przy tej zabawie trzeba skorzystać z piosenki związanej z plakatem, piosenka która jest związana z tym plakatem są zwierzęta i sklepy. Najlepiej poprosić kilku uczniów, aby podeszli do plakatu. Odtwórz piosenkę a zadaniem dzieci stojących  przy plakacie jest wskazywanie przedmiotów, o których jest mowa w nagraniu.

4.Odnajdywanie i wskazywanie
Poproś kilku uczniów, aby podchodziły do plakatu, odszukiwały i wskazywały odpowiednią rzecz np. orange bag,  a brown desk . Można także podzielić uczniów na dwie grupy  i przekształcić odszukiwanie przedmiotów  w ekscytujące zawody :) Poproś jedną osobę z drużyny, aby podeszła do plakatu i odnalazła konkretny przedmiot, jeżeli się dziecko odnajdzie przedmiot punkt dla drużyny :)



Mam nadzieję że zabawy jakie można wykorzystać przy pracy z plakatami okażą się dobrą pomocą do nauki. 

See you next time ! 
Bye


Sprawdzian szóstoklasisty z języka angielskiego

Hi :)
Napiszę dzisiaj jeszcze o Sprawdzianie szóstoklasisty z języka angielskiego, który odbędzie w 2015 roku czyli będą go zdawać uczniowie rozpoczynający naukę  w klasie 4 od września 2012 roku.
 Jak na razie nie ma jeszcze informatora z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ukarzę się dopiero w sierpniu 2013 roku, jak tylko się okażę na pewno udostępnię  link na moim blogu.
   Sprawdzian ten będzie sprawdzał wiadomości na poziomie A1 i że realizując program nauczania zgodnie z nową  podstawą  programową .



          Sprawdzian szóstoklasisty  będzie sprawdzał następujące zakresy tematyczne:
1.człowiek 
2.dom
3.szkoła
4.praca 
5.życie rodzinne i towarzyskie 
6.żywienie
7. zakupy i usługi
8.podróżowanie i turystyka
9.kultura
10.sport
11.zdrowie
12.świat przyrody

Na co zwrócić uwagę w wybieranych podręcznikach, aby mieć pewność, że uczniowie poradzą sobie na sprawdzianie ?

1. Czy są dopuszczone do nowej podstawy programowej ?
2.Czy w 3-letnim cyklu pokrywają 12 tematów leksykalnych wymienionych w NPP ?
3. Czy w 3-letnim cyklu obejmują wszystkie treści nauczania opisane w NPP, czyli:
- Czy przygotowuje uczniów do rozumienia wypowiedzi ze słuchu ?
- Czy uczą rozumienia krótkich i prostych tekstów, takich jak list prywatny, e-mail, SMS, opowiadanie, zaproszenie, kartka pocztowa ?
- Czy zwracają uwagę na strategie komunikacyjne (np.domyślanie się znaczenia wyrazów z kontekstu rozumienia tekstu zawierającego nieznane słowa i zwroty)


Sprawdzian będzie trwał 45 minut i będzie obejmował wyłącznie zadania zamknięte.


Poniżej przesyłam linki do przykładowych zadań egzaminacyjnych, które można wykorzystać w klasie:


Zapraszam także do obejrzenia videoblogów który prowadzi dr.Paweł Poszytek które opublikowało wydawnictwo Nowa Era.


Polecam również udział w szkoleniu online organizowane przez wydawnictwo Macmillan, po obejrzeniu szkolenia można sobie wydrukować certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu.

Było by to na tyle, mam nadzieję że moje informację będą przydatne:)


See you next Time !
Bye 




Blogowanie czas zacząć :)

Hello :)

Uczenie angielskiego zawsze było moją pasją i zawsze będzie dlatego postanawiam zacząć prowadzić własnego   bloga o nauczaniu  języka angielskiego głównie u dzieci,
będę dzielił się z wami pomysłami  na zajęcia, opiniami na temat podręczników i wiele innych :).

Na początku chciałbym się pochwalić co dostałem  ostatnio od wydawnictwa Pearson Longaman są to naklejki dla dzieci, które daję im w nagrodę za pracę na lekcji, są na prawdę świetne. Jak dzieci zobaczyły co dla nich mam były wniebowzięte :))


Jeszcze kiedyś dostałem podobne naklejki z wydawnictwa Macmillan z bohaterami kursu Bugs World, które także świetnie nadają się do nagradzania :)
I to by było na tyle ; ) A wy jak nagradzacie swoich uczniów ?
See you next Time ! :)